preload
בס"ד
מרץ 30

אדר א' תשע"א

תנועת דרך חיים

התנועה נוסדה ביוזמת הרב יצחק גינזבורג שליט"א, על ידי תלמידיו, כמענה לקריאת הרב להקים תנועת תשובה כללית שתעסוק בתשובת הציבור – ניהול החיים הציבוריים היהודיים על פי התורה.

התנועה שואפת להגיע למצב בו השלטון בארץ ישראל מתנהל לפי התורה, ותפעל לשם כך הן בכלים ציבוריים חוץ ממסדיים והן בכלים ממסדיים (בהתאם לכך, שולבה גם היוזמה לרישום מפלגה בתוך העשייה בתנועה, כחלק אחד מפעילותה).

לשם תיקון החיים הציבוריים התנועה שואפת לעסוק גם בנושאים שלטוניים באופיים ("מלכות ישראל"), וגם בפן הציבורי של הנושאים הנוספים המאפיינים את הציבור היהודי המתוקן, כגון: תורה ומדע, תרבות יהודית – מוזיקה ועוד, תורת הנפש וכדו', הכל על פי התורה בכלל ופנימיות התורה בפרט.

התנועה פועלת כבר היום במספר גזרות חשובות: החדירה הערבית לשכונות היהודיות ברחבי הארץ, תיקון מוסר הלחימה בצה"ל, אתר הקול היהודי, הטיפול בתקציבי הישיבות, ועוד.

מבנה התנועה

התנועה נבנית כך שתשקף את ההתנהלות הציבורית הראויה על פי תורה כבר מתחילתה: מוסדות התנועה הינם דמוקרטיים במלואם מחד, וכפופים במלואם לנשיא התנועה הרב יצחק גינזבורג מאידך. ההתנהלות השוטפת הינה דמוקרטית, על ידי מוסדות נבחרים, אשר כפופים לנשיא התנועה הרשאי להתערב ולהכריע בכל נושא שהוא לפי שיקול דעתו.

בתקופה הראשונה, עד לצבירת מספר מספיק של חברים, מתנהלת התנועה בידי ועדה שהוסמכה על ידי הרב יצחק גינזבורג, שתפקידה להקים את התנועה ואת מוסדותיה.

פירוט מלא של המבנה נמצא בתקנון התנועה, שניתן לקבלו אצל שמואלי שפירא.

התפקדות לתנועה

בשעה טובה אנו יוצאים במבצע רישום חברים לתנועה.

החברות בתנועה כוללת תשלום חודשי בסך מאה ש"ח.

כל חבר בתנועה יקבל עדכון חדשי על הנעשה בתחומים השונים, כמו כן נפעל לשלב את החברים לפי רצונם ויכולתם בפעילויות ובצוותי חשיבה. כפי שכתבנו בסעיף הקודם, בהמשך (מוקדם ככל האפשר) יהיו החברים בעלי זכות ההצבעה בתנועה.

למה מיועדים המיסים?

המיסים מיועדים לכל הפעילויות של התנועה, לפי החלטות מוסדותיה.

בשלב ראשון, המיסים יופנו לקידום הארגוני של התנועה עצמה: הקמה, מיתוג, ניהול, פרסום, קופת הנשיא ועוד. בהמשך ישמשו בע"ה כמנוע לפעילויות נוספות של התנועה.

אנו מזמינים אתכם להצטרף לתנועה ולצרף חברים נוספים.

חוגי בית

על מנת להגדיל את מספר החברים אנו מעוניינים לערוך חוגי בית במקומות בהם ישנם מתעניינים בתנועה. כל מי שמעוניין לארגן קבוצה (החל מחמשה מתעניינים) באזור מגוריו, מוזמן לפנות לשמואלי שפירא.

כמו כן, כל מי שמעוניין להצטרף בעצמו מוזמן להשיב במייל חוזר או לפנות לשמואלי שפירא בטלפון 052-4767132.

כינוס חברים

כינוס ראשון של התנועה יהיה בע"ה בליל ראש חודש ניסן הבעל"ט.

טופס הצטרפות:

מי שמעוניין מתבקש לשלוח מייל לתנועה בכתובת t.derechhaim@gmail.com ולציין:

 • אשמח להצטרף נא שילחו לי טופסי רישום.
 • אני מעונין לארח בביתי חוג בית.
 • אני מעונין להשתתף בחוג בית במקום מגורי.
 • אשמח לקבל במייל חומר נוסף על התנועה.

יוצאים לדרך, חיים בתנועה

יהושע הס                                                                                שמואל שפירא

יו"ר התנועה                                                                           אחראי גיוס חברים

תגובות

 1. מאת חננאל פאטשינו:

  שלום רב.
  א. הרעיון נהדר, כמו מים על נפש עייפה.
  ב. עם זאת ברור שצריך להציב להמשך הדרך כאשר תיהיה התרחבות של ממש, בית דין הפוסק בעניינים הנוגעים לשעה. שכן בתורה הפסיקה אינה על םפי יחיד. ואילו במערכת זו שהקמתם יוצא שכבוד הרב גינזבורג הוא פוסק יחיד.
  גם באגרות הראי"ה כאשר הוא מדבר על מהפכת "דגל ירושלים" מדובר על כך שיהיה בית דין המונה בקרבו את גדולי התורה העצומים ביותר שיכריע בעניינים אלו.
  ג. יש צורך שהתנועה תוליד תנועת נוער רעננה, דבר שבהחלט יש לו צמאון.
  ד. ביחס למפלגה השואפת להגיע לשלטון, לדעתי לא כדאי להשקיע בשלב זה כח בדבר. רק לאחר שהתנועה תתרחב מאוד ותהפוך לדבר של ממש בעל כח ציבורי ממשי, או אז יהיה הזמן המתאים לעבור לגזרת הכנסת ולנסות ולנצח. (לדוגמא:השתלטות דוד בן גוריון על התנועה הציונית, היתה רק לאחר שייסד כהוגן את תנועת הפועלים העברית והיה בעל הכח החזק ביותר בארץ ישראל. רק אז ניגש להתמודד בגונגרס הציוני וזכה.)
  ה. אשמח להתייחסות. נבדוק באופן חיובי תשלום דמי חבר והצטרפות.
  חננאל פאטשינו – פסגות

 2. מאת יהושע הס:

  בע"ה
  שלום חננאל,
  בתור חבר בתנועה, שמחתי לשמוע שאתה רואה בה בשורה ושוקל הצטרפות.
  לגבי ההסתייגויות שהעלית, אכתוב כאן התייחסות שלי. יודגש – זו התייחסות אישית שלי, ולא בהכרח עמדת התנועה:
  לסעיף ב – אני מזמין אותך לקרוא באתר התנועה, http://www.derech-chaim.org בעיקר תחת הלשונית דעות, כמה מאמרים שמסבירים את ההגיון שבהעמדת נשיא בראש תנועה, דווקא נשיא ולא בית דין.
  ובכל זאת, בקצרה: לא לחינם הבאת דימוי הלקוח מעולם המשפט ולא מעולם השלטון. בשלטון על פי תורה יש בדרך כלל מלך, ולא בית דין. יחד עם זה, יש גם על פי התורה מקום לרוב דעות, כפי שמופיע כבר בפוסקים החל מהראשונים ואילך, שלקוח מהסנהדרין, "אחרי רבים להטות". לכן התנועה מנסה לבנות מודל שבו מצד אחד יש את הנשיא, המשקף את היתרונות שיש למלך, ומצד שני יש מקום לביטוי גם לרוב הדעות של העם. כך נבנה התקנון של התנועה.
  ברור שהיום נושא המלך הוא נושא רגיש מאד, והזכרון הצרוב הקולקטיבי של כל העולם ממלכים עריצים מרתיע אותנו מאד. אבל כאשר אנו בונים מודל של תנועה, הנשיא לא מאיים כמו מלך. הרי כל אחד יכול, כמו שהצטרף לתנועה, גם לעזוב אותה. ומנגד, התנהלות תנועתית גם אם היא מתחילה בקטן, כאשר יש בה מקום גם לרוב דעות הכפוף לנשיא, יכולה ללמד אותנו המון על איך מדינה צריכה להתנהל בעתיד – כמו כל מודל.
  שוב, זה ממש בקצרה. יש הרחבה הרבה יותר במאמרים ששם, על כל אחת מהנקודות האלו וגם על נקודות חשובות נוספות – למה דווקא מלך מבטא את הלכידות של העם ולכן רק הוא יכול לייצר אחדות אמיתית, ועוד.
  לנקודה ג' – תנועת נוער, אכן אנחנו מאד רוצים שתקום תנועה כזו, מחכים בינתיים לחברים שיחליטו להרים את הכפפה.
  לנקודה ד' – מפלגה. התנועה איננה תנועה מפלגתית, מפני שתנועה מפלגתית שואבת את כוחה מחוקי המדינה שבמסגרתן היא מאוגדת כמפלגה, ואילו התנועה שואבת את כוחה ישירות מאותם יהודים שבחרו להתאגד בה. אבל התנועה בהחלט רוצה להשפיע גם במישור הפוליטי, כי היא רוצה להשפיע בכל תחומי המציאות, ולכן אנחנו בין השאר גם מתכוונים לרשום מפלגה, שתהיה כפופה לתנועה אך לא תהיה זהות ביניהן. בפועל, לגבי ריצה לכנסת היום, אני חושב כמוך, אם כי לא בטוח שדעתי תקבע בעניין. אבל בהמשך זו צריכה להיות חלק מפעילות שקשורה לתנועה.
  אתה מוזמן ליצור קשר נוסף, אם תחליט להצטרף או אם תרצה להפגש ולהמשיך לדבר, באמצעות אתר התנועה או באמצעות האתר הזה.
  בהצלחה.

 3. מאת יהושע הס:

  תיקון: ראיתי כעת שהמאמרים נמצאים גם בלשונית דעות, וגם בלשונית חוברות התנועה. הכל תחת מאמרים בסרגל הראשי.